هفت نگین گردشگری ایران

هفت نگین گردشگری ایران

 


  کشور ایران، به منزله‌ی گوهری کشف نشده در گردشگری دنیا محسوب می شود. این کشور با داشتن جاذبه‌های تاریخی فراوان، توانسته جایگاه چهارم را از لحاظ تعداد آثارباستانی در فهرست یونسکو به دست آورد. ایران جایگاه مناطق گردشگری فراوانی از شهرک سازی‌های تاریخی 4000 ساله گرفته تا کاخ های پادشاهی و مساجد اسلیمی است. در ادامه، ما در زمردگشت، هفت مورد از بهترین آثار باستانی ایران از دید توریسم جهانی را به شما معرفی می‌کنیم.


میدان نقش جهان | اصفهان

  میدان نقش جهان اصفهان واقع در مرکز شهر اصفهان و یکی از بناهای مهم تاریخی این شهر است. تاریخ ساخت این میدان به سال های 976 و 1007 شمسی باز می گردد. میدان نقش جهان 160 متر عرض و 560 متر طول دارد و دومین میدان بزرگ جهان محسوب می شود. گرداگرد این میدان می‌توان شاهکارهای هنر و معماری اسلامی دوران صفوی را مشاهده کرد و از زیبایی های آن لذت برد. عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام از بناهای تاریخی هستند که درون میدان نقش جهان واقع شده‌اند. از میدان نقش جهان می توان به عنوان بزرگترین اثر معماری و هنری دوران پس از اسلام در ایران نام برد.مسجدامام | اصفهان

مسجد امام واقع در جنوب میدان نقش جهان با کاشی کاری های هفت رنگ و کتیبه های خوشنویسی، یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است.


  این مسجد در سال 989 شمسی با ارتفاعی بالغ بر 27 متر بنا شده و به دو مناره ی 42 متری و 4 ایوان با کاشی‌کاری بی‌نظیر مزین گشته است. در این بنا جزئیات معماری و مهندسی بسیار جالبی دیده می شود که نشان‌دهنده‌ی ذوق و استعداد ایرانیان در دوران صفویه است.کلیسای وانک | اصفهان

کلیسای وانک یا کلیسای خواهر مقدس در منطقه ی ارمنی نشین جلفا در اصفهان قرار گرفته است. این بنا در سال 984 شمسی برای ارامنه‌ی اصفهان ساخته شد و در سال 1033 شمسی مطابق با معماری عصر خود مورد بازسازی قرار گرفت.


   تماشای نقوش دیوارها و معماری درون کلیسا تلفیق معماری غربی و ایرانی را به خوبی نشان می دهد.هفت تپه | خوزستان

  هفت تپه در 15 کیلومتری جنوب شهر شوش قرار گرفته و یکی از مهمترین سایت های باستان شناسی در ایران محسوب می شود. بقایایی از شهر باستانی عیلامی کابناک توسط یک پژوهشگر باستان شناس فرانسوی ژاک دمورگان در این مکان کشف شد.


   حفاری های انجام شده باعث شد یک شهر کامل شامل منطقه ی فرمانروایی و خانه هایی که زندگی در آن جریان داشته به همراه یک اسکلت کشف شود. زیگورات چغازنبیل نیز در نزدیکی این مکان قرار دارد و می توان از هر دو مکان که نشان‌دهنده‌ی تمدن کهن ایرانی هستند در یک زمان بازدید به عمل آورد.پرسپولیس (تخت جمشید) | شیراز

  یکی از جلوه‌های تمدن باشکوه ایران بدون شک پرسپولیس است. تخت جمشید یکی از زیباترین مکان های تاریخی در دنیا لقب گرفته و افراد زیادی از سراسر دنیا برای دیدن عظمت و شکوه این بنا به شیراز گام می نهند. پرسپولیس در 60 کیلومتری شمال شیراز واقع شده و تاریخ‌دانان از داریوش هخامنشی به عنوان مؤسس آن یاد می کنند. این شهر که گذر زمان باعث شده بود در زیر خاک مدفون شود، در سال 1308 شمسی توسط فردریک اشمیت کشف شد.


   باوجود تخریب‌های صورت گرفته و جفایی که توسط اسکندر مقدونی بر بنا رفته است، همچنان آثار عظمت و بزرگی در آن وجود دارد. تخت جمشید یکی از سایت‌های ثبت شده در سازمان میراث فرهنگی یونسکو است.مسجدنصیرالملک | شیراز

  مسجد نصیرالملک یک مسجد سنتی در استان شیراز است که در بین سال‌های 1254 و 1266 شمسی و در دوره‌ی قاجار بنا شده است. شگفتی این مسجد در عبور نور از شیشه‌های رنگی این مسجد است که رنگ‌آمیزی فوق‌العاده‌ای ایجاد می کند. وجود رنگ صورتی در بین رنگ‌آمیزی کاشی‌های این مسجد یکی دیگر از جلوه‌های شگفتی در این بنا است.


   لحظات ابتدایی صبح، هنگامی که نور از سمت شرق به شبستان غربی می تابد، بهترین زمان برای تماشای مسجد نصیرالملک است. در این زمان زیباترین رنگ‌آمیزی را می توان در این شبستان مشاهده کرد. عکس‌هایی که در این زمان گرفته می‌شود یکی از ماندگارترین عکس‌ها در آلبوم خاطراتتان خواهد شد.باغ ارم | شیراز

  باغ ارم از جاذبه‌های تاریخی مقلب به باغ بهشت است که در شهر زیبای شیراز قرار دارد. در باب تاریخ ساخت این باغ اطلاعات دقیقی وجود ندارد، ولی تاریخ‌دانان بیشترین احتمال را به دوران سلجوقی می دهند. بر طبق نظرات تعداد کثیری از کارشناسان، این مکان در دوره‌ی زندیه مورد بازسازی قرار گرفته است. کاخ سفید موجود در این بنا یکی از نشانه‌های بهشت لقب گرفتن این باغ است. باغ ارم سرسبزی و زیبایی‌های فراوانی دارد و امروزه به یک باغ موزه‌ی گیاه‌شناسی تبدیل شده است. گونه‌های مختلف گیاهی و هوای مطبوع این مجموعه سبب استقبال بسیار زیاد مردم در تماشای آن می شود.
تهیه مطلب اختصاصی توسط زمرد گشت


0

از مجموع 0 رای

شما هم رای دهيد

ديدگاه ها و بررسی کاربرانپرسش های رايج کاربران

در این قسمت سعی میکنیم پرسش های رایجی که برای کاربران برای سفر به مناطق یا مکان های معرفی شده، پیش می آید را پاسخ دهید. اینها سوالات رایجی است که عموما مشتریان از اپراتور های ما و یا در سطح اینترنت به دنبال پاسخ های آن ها جستجو میکنند.